Ogólna twardość wody bezpośrednio wynika z wysokiego stężenia związków magnezu i wapnia, zwłaszcza w postaci węglanów, siarczanów lub chlorków. Obecnie praktycznie na terenie całej Polski twardość wody jest zbyt wysoka, czego dowodem jest wszechobecne wystąpienie procesu tworzenia się uciążliwych osadów.
Obecność twardej wody jest związana z wieloma negatywnymi skutkami. Dotyczy to na przykład zwiększonego stosowania środków czyszczących i zmiękczaczy, co przyczynia się do dodatkowego obciążenia środowiska naturalnego. Problemem jest również trwały kamień osiadający w różnych urządzeniach i instalacjach, co prowadzi do obniżenia efektywności i zwiększenia zużycia energii.
Co poradzi sobie z tymi problemami?
Jedynie zmiękczanie wody może skutecznie przeciwdziałać negatywnym skutkom obecności nadmiernej twardości. Zmiękczacze wody polegają na stosowaniu wymiany magnetycznej lub jonowej. W przypadku pierwszego sposób, stosuje się biegunowość ładunków, mianowicie magnezu i wapnia. Ze względu na odpychanie tych obciążeń, można uniknąć osadzania i wiązania się z koagulantami oraz innymi związkami. Ogólna twardość wody jest stosunkowo prosa do ustalenia. Jednak aby skuteczne się jej pozbyć należy jeszcze przed zmiękczaniem dokonać dokładnej analizy poziomu twardości, co pozwoli na dobór odpowiedniego zmiękczacza. Najlepsze na rynku zmiękczacze wody można znaleźć na https://www.zestudni.pl/zmiekczacze-wody/
Po co regenerować zmiękczacz wody?
Z drugiej strony, w przypadku zmiękczania jonów, wapń i magnez są usuwane z wody. Proces ten obejmuje przepuszczanie wody przez specjalne złoża żywic jonowymiennych, co prowadzi do reakcji wymiany jonów magnezu i wapnia z jonami sodu. W wyniku eksploatacji złoże traci swoje właściwości, ponieważ pojemność wymiany jonowej jest wyczerpana. Dlatego też, co jakiś czas, należy zregenerować zmiękczacz wody. Proces ten polega na zastąpieniu istniejących jonów magnezu i wapnia jonami sodu, które są zawarte w soli przeznaczonej do regeneracji.
ostatnie komentarze